октобар 2020
Дечја уметност 2020
Обавештавамо Вас да је од четвртка, 8. октобра 2020. године, у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ отворена изложба „Дечја уметност“.
Ова изложба, коју је Интернационални уметнички студио, у сарадњи са основним школама традиционално отварао сваке године за Дан града, због пандемије корона вируса, померена је за месец октобар, па смо је ово године отворили у склопу програма Дечје недеље.
На изложби су представљени најбољи радови ученика од V до VIII разреда основних школа које се налазе на територији града Ваљева, по избору њихових наставника и професора Ликовне културе. И ове године, поред селектованих радова ђака свих 7 градских школа, у поставку су укључени и радови основаца из 7 сеоских школа: Бранковине, Ваљевске Каменице, Диваца, Драчића, Доњих Лесковица, Попучака и Поћуте.
Поставка броји 43 рада, при чему је из сваке школе изложено по 3 рада, изузев ОШ „Нада Пурић“ која се представила са 4 цртежа, јер је у изложбу укључен и рад Одељења ученика са посебним потребама ове школе. Пред ученицима је била слободна тема, као и техника по избору, тако да изложбу одликују радови различитих предмета интересовања, идеја и запажања, веселих боја, каква је уосталом и дечја машта.
Изложбом „Дечја уметност“ Интернационални уметнички студио даје велику подршку нашим младим будућим уметницима да наставе да се исказују кроз свој ликовни рад и да у њему уживају, јер је то итекако важно у развоју целокупне личности сваког детета.










новембар 2019
Денис Петруленков, Русија
ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА РУСКОГ УМЕТНИКА ДЕНИСА ПЕТРУЛЕНКОВА ИЗ ЧИЈИХ АКВАРЕЛА ИЗЛАЗИ ОЧАРАВАЈУЋА СВЕТЛОСТ
Синоћ је у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ свечано отворена самостална изложба „Акварели“ руског уметника Дениса Петруленкова. Како и сам назив ове изложбе казује, пред публиком је поставка акварела, мањег и средњег формата, на којима је Петруленков овом захтевном техником воденим бојама представио мотиве дубоко повезане са вером и религијом, односно православљем и духовношћу. Тако су на његовим акварелима приказани делови литургијских богослужења и литија, монашка и свештеничка лица, читање молитви, паљење свећа, крст, кандило… Изложбу је отворио Пеђа Аћимовић, организатор престижног Међународног бијенала акварела у Београду и власник Галерије „А“, захваљујући коме су се акварели Дениса Петруленкова нашли под светлом рефлектора галерије Интернационалног уметничког срудија у Ваљеву.
„Ово је други пут да сарађујем са Интернационалним уметничким студијом „Радован Трнавац Мића”. Нашли смо неке заједничке тачке, пре свега то што ова кућа представља интернационалне уметнике као и галерија у којој ја радим, што је и била полазна основа за нашу сарадњу. Људскост коју сам добио од ове институције за мене је била пресудна, као и када бирам ауторе које ћу да представљам и са којма ћу да радим, јер осим што мора да буде изузетан уметник, мора да буде и добар човек. Један од таквих људи је и Денис Петруленков, који је на првом појављивању у Галерији „А“, а то је било на четвртом Међународном бијеналу акварела 2016. године, добио прву награду стручног жирија. Оно са чиме је он фасцинирао жири била је светлост која излази из његових радова“, истакао је Пеђа Аћимовић отварајући изложбу.
Директорка Интернационалног уметничког студија Мирјана Војић уручила је господину Аћимовићу захвалницу на несебичној сарадњи и помоћи при организацији и реализацији ове изложбе Дениса Петруленкова и изложбе под називом „Савремени интернационални акварел“, која је у Студију била отворена крајем октобра 2016. године.
Денис Петруленков рођен је у уметичникој породици у чувеном белоруском граду Витебску, који је изнедрио још чувенијег Марка Шагала. Дипломирао је графику на Уметничком факултету Универзитета у руском граду Смоленску, где и данас живи, ствара и ради. По завршетку факултета почиње да ради као графички дизајнер и илустратор. На том пољу сарађује са водећим руским и светским студијима за дизајн, бројним познатим агенцијама и издавачким кућама. Предаје цртање у уметничкој школи и на универзитету и држи мајсторске радионице акварела. Члан је Удружења ликовних уметника Русије. Његов цртачки таленат, који можемо назвати и генетским даром, посебно долази до изражаја у његовим графикама и илустрацијама, али је као истински мајстор потеза нашао начин да га искаже и у врло захтевној техници акварела. Искористио је и показао ту своју круцијалну предност и цртежу у својим акварелима дао посебну јачину прожету сензибилитетом и нотом рањивости због емоције, која је уз помоћ водених боја пронашла свој пут у његовим делима. Осим императивног цртачког умећа, Петруленкова као уметника карактерише изузетна и изоштрена моћ запажања, он рукује пигментима на један чулан начин са пуно осећаја. Његови акварели обилују симболиком, а истовремено у њима учествује људско психолошко и емотивно.
У музичком делу програма свечаности отварања излоћбе наступиле су ученице гитаре ваљевске Музичке школе „Живорад Грбић“ Анђелка Драгић (V разред ОМШ) и Анђела Мишић (I разред СМШ).
Изложба „Акварели“ руског уметника Дениса Петруленкова у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ биће отворена до краја 2019. године.


























август 2019
Алваро Гонзалез Хидалго, Куба
Самостална изложба слика и цртежа младог кубанског уметника Алвара Фелиџа Гонзалеса Хидалга Гата, свечано је отворена 7. августа. Ова изложба део је програма 33. градске, националне и интернационалне манифестације „Тешњарске вечери“. Самостална изложба слика и цртежа младог кубанског уметника Алвара Фелиџа Гонзалеса Хидалга Гата, свечано је отворена 7. августа. Ова изложба део је програма 33. градске, националне и интернационалне манифестације „Тешњарске вечери“.
У галерији Интернационалног уметничког студија “Радован Трнавац Мића” изложена су 62 Гонзалесова дела рађена акрилом и уљем на платну и тушем на папиру, која су у периоду од 2016. године до данас. Изложени радови сведоче о преплитању утицаја, не само традиционалне кубанске уметности, него и надреализма, кубизма и неопримитивизма.
Уметник, уз минималну употребу елемената ликовног језика (боје, линије светлости, композиције) представља свој сликарски кредо: обједињеност предмета и појма који га представља. То је, заправо приступ, као да у говору, са што мање речи објашњавамо један појам. На тај начин Алварова уметност говори све језике овог света.
Алваро Феликс Гонзалес рођен је 1997. у малом месту Гуанабакоа крај Хаване. Одмалена га је привлачила уметност, па је, од малих ногу похађао часове сликања и цртања код познатих кубанских уметника, своје радове излагао на бројним изложбама и учествовао на ликовним конкурсима. Дипломирао је 2016. године на Националној академији уметности Сан Алехандро у Хавани. Ради у Студију за рестаурацију и конзервацију на Универзитету Сан Херонимо, која је део Историјског архива града Хаване. Бави се ликовним стваралаштвом и излаже своје радове.
На свечаности отварања изложбе, Алваро Фелиџ Гонзалес захвалио се на позиву да излаже у галерији Интернационалног уметничког студија и рекао да му је изузетна част и задовољство што је добио прилику да представи своја дела ваљевској и српској публици баш у овој галерији.
У име Града Ваљева, градоначелника, Градског већа и у своје име, присутне је поздравио Дејан Богојевић, члан Градског већа задужен за питања културе, рекавши да ову изложбу сматра једном од важнијих садржаја манифестације „Тешњарске вечери“, јер је нашим суграђанима и свим гостима града Ваљева пружена могућност да се упознају са ликовним стваралаштвом младе генерације уметника Кубе.
У музичком делу програма отварања изложбе наступила је наша суграђанка, Нена Јелача, која је извела две композиције, обраде за харфу и вокал: Enjoy the Silence, групе Depeche Mode и Hallelujah, Leonarda Cohena.


























јун 2019
Богдан Мишчевић, Америка
Самостална изложбе слика и цртежа Богдана Мишчевића, једног од значајних представника српске фантастике, који више од пет деценије живи и ствара у Сједињеним Америчким Државама, свечано је отворена 14. јуна.
У галерији Интернационалног уметничког студија изложена су 33 Мишчевићева дела рађена претежно акрилом, комбинованом техником и позлатом на платну, тврдој подлози и папиру, а настала у периоду од 2000. до данашњих дана. Мишчевићеве „новије“ сликарство не израња из магичног света, дубоко је у сурреализму и надреализму, дефинише га јединственост израза у мноштву детаља и симбола, као и оданост бојама: плаветној, златној, теракот, бискупско-љубичастој, глинено-зеленој и окер бојама његовог родног Кордуна. Притом, као уметник који је већ зашао у девету деценију живота, вештим потезом и идејом успева да „натера“ посматрача да трага за тајном живота у његовим делима и за одговорима на питања која поставља у свом уметничком универзуму.
Нажалост, Мишчевић из објективних разлога није могао да присуствује свечаном отварању његове самосталне изложбе, али се путем писма обратио публици. Истакао је да није могао ни да сања да ће једног дана у Србији, и то у Ваљеву, излагати у галерији која носи име његовог доброг пријатеља Миће Трнавца, са којим се дружио у Њујорку давних дана. Он се захвалио свима који су допринели организацији, сређивању и допреми његових слика у Ваљево.
Говорећи о свом стваралачком поступку и настанку слика, Мишчевић у писму цитира мисао великог Николе Тесле: “Мој мозак је само пријемник, у васиони је смештено језгро одакле ми добијамо сазнање, духовну снагу и инспирацију. Ја нисам докучио нити продро до тајне тог језгра, али знам да оно постоји”.
“А, ја мислим да то важи и за уметност, а на крају наука и уметност су испреплетени својом узајамном везом, мада неки опет тврде да је уметност претходница свих научних сазнања. Сада су пред вама неке од мојих слика па погледајте, а мени остаје само нада да ће оне код вас побудити једну естетску радост и радозналост, што ће ме учинити покорним у својој недоречености, јер сви смо ми на неки начин жртве своје несавршености“, поручио је у писму аутор изложбе Богдан Мишчевић.
Богдан Мишчевић рођен је 1936. године, у малом селу на Кордуну у Хрватској. Његова љубав према литератури и уметност упутила га је у Београд, где је отпочео богат културни живот. Већ 1963. године креће за Париз и у овом граду (из) снова многих уметника отпочиње своју сликарску „Одисеју“, али среће и своју велику љубав, која га је касније одвела пут Америке и Балтимора, где је основао породицу.
У Америци, са великим успехом, учествује на многим колективним и самосталним изложбама и осваја бројне награде. Излагао је више пута самостално и на простору бивше Југославије где се и родио, у културним центрима у Београду, Загребу и родном Топуском. Током 1992. године посетио је манастир Хиландар, на Светој Гори, и поклонио своје дело за колекцију ове српске светиње. Његови радови налазе се у многим колекцијама широм Америке и Европе.
























април 2019
Екатерина Берјоскина Милићевић, Русија
У Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ оторена је изложба руске уметнице Екатерине Берјоскине Милићевић под називом „Од Европе до Русије“, на којој је изложено 28 уља на платну насталих у претходних петнаестак година. У Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ оторена је изложба руске уметнице Екатерине Берјоскине Милићевић под називом „Од Европе до Русије“, на којој је изложено 28 уља на платну насталих у претходних петнаестак година.
Руска уметница Екатерина Берјоскина Милићевић, рођена је у Москви, у породици познатог архитекте Јурија Берјоскина. Дипломирала је на Архитектонском факултету код академика Михаила Посохина, главног архитекте руске престонице. Због тога се архитектура и архитектонске форме константно “провлаче” кроз њено вишедеценијско стваралаштво, чиме је успела да креира сопствени ликовни израз и учини га препознатљивим. Екатеринина љубав према Србији траје пуне три деценије, од када се 1989. године из родне Москве преселила у Београд, те не чуди што на њеним платнима, пођеданко лепи и грандиозни, раме уз раме “стоје” и руски и српски градови и њихове знаменитости, што наравно не умањује уметничке приказе њених сликарских запажања из осталих европских земаља.
На свечаности отварања изложбе, Екатерина Берјоскина Милићевић захвалила се на позиву да излаже у галерији Интернационалног уметничког студија, а посебно академском сликару Радовану Трнавцу Мићи, са којим је две деценије пријатељ. Она је истакла да јој се са овом изложбом испунила давна жеља да своја дела презентује Ваљевцима и српској публици баш у овој галерији.
На централном зиду поставке изложена су дела на којима су осликани париска катедрала Нотр Дам и српски манастир Хиландар, указујући наравно на лепоту ових верских грађевина којима се диви сама ауторка, али и на њихову “заједничку судбину”, имајући у виду да су и Нотр Дам и Хиландар оштећени у пожару.
Пред публиком су и уметничка дела на којима доминирају и грађевине и знаменитости других европских градова, која су оставила јак утисак на саму ауторку. Екатарина са нама дели прелепа здања и њој занимљиве детаље из Санкт Петербурга, Беча, Граца, Венеције, Лихтенштајна. Поред Хиландара, који је јако значајно српско “одличје”, на сликама Катерине Берјоскине Милићевић, представљени су и средњовековни српски манастири Сопоћани и Љубостиња, али и чувена београдска Скадарлија и тријумфални београдски споменик “Победник”.
Екатерина Милићевић Берјоскина један је од незваничних амбасадора културе Русије и Србије, која посредством језика уметности спаја братске народе. Захваљујући њој, многи српски уметници излагали су у Русији, Украјини и Белорусији, а исто тако многи руски, украјински и белоруски уметници излагали су у Србији, коју она сматра и осећа својом земљом.
Излагала је небројано пута самостално у родној Русији, Србији, Аустрији, Француској, Мађарској, Италији, Белорусији и Финској. Добитница је бројних награда и признања за свој уметнички рад и хуманитарно ангажовање, а најдраже су јој „Златна четка“, коју јој је 1999. године доделио Комитет за културу Москве и плакета Скупштине града Београда за учешће у хуманитарним акцијама, међу којима је и прикупљање средстава за изградњу Авалског торња.
У музичком делу програма свечаности отварања изложбе учествовали су основци Музичке школе „Живорад Грбић“, са одсека гитаре – Анђелка Драгић (4.разред) и Душан Жуњић (2. разред), који су са својим професором Луком Јездићем припремили композиције Диенса, Тарега и Бергена. Ваљевски песник Љубомир Пјевчевић прочитао је своју песму под називом „Бела руска бајка“, која је посвећена братском односу Србије и Русије путем љубави наше највеће поетесе Десанке Максимовић и њеног мужа Сергеја Сластикова, руског дечјег песника и глумца.


























децембар 2018
Двадесетпет уметника из шестнест земаља
У петак, 21. децембра, у Галерији савремене ликовне уметности Ниш, у изложбеном простору Павиљон Тврђава је отворена ликовна изложба из богате колекције Интернационалног уметничког студија „Радован Трнавац Мића“ из Ваљева, једне од најзначајнијих збирки интернационалног уметничког стваралаштва с краја 20. и почетка 21. века на Балкану.
Пред нишком публиком су дела 25 савремених ликовних стваралаца са свих меридијана, од далеке Аустралије, Јапана, Јужне Кореје, Русије, Украјине, Белорусије, Пољске, преко Јужноафричке Републике, Турске, Грчке, Немачке, Француске, Енглеске, па до Кубе, Мексика и Сједењених Америчких Држава. Изложбу је отворила директорка ГСЛУ Ниш, Емилија Билић и директорка Интернационалног уметничког студија, Мирјана Војић.
Ова колективна изложба плод је дивне сарадње започете половином ове године између нишке Галерије савремене ликовне уметности и Интернационланог уметничког студија, када је у јуну месецу отворена „Изложба графике“ учесника Ликовне колоније и Графичке радионице Сићево, коју је Галерија савремене ликовне уметности Ниш привремено уступила ваљевском Интернационалном уметничком студију.
Поставку у галеријском простору бившег Турског арсенала у централном делу Нишке Тврђаве чини 25 уметничких дела рађених уљем, акриликом и комбинованом техником на платну, великог и средњег формата, која су само мањи део репрезентативног фундуса Интернационалног уметничког студија. Ова ваљевска културна установа постоји преко две деценије и за то време у њеној галерији излагало је 350 уметника из различитих земаља и са свих континената. Њихова поклон дела део су колекције Студија која се из излагачке сезоне у сезону увећава. Данас, Студио у свом фундусу има 236 уметничких дела, која су део културно-уметничке баштине Србије.
Галерија савремене ликовне уметности Ниш са задовољством најављује отварање ове изложбе и представљање Интернационалног уметничког студија „Радован Трнавац Мића“, као установе која са љубављу и ентузијазмом, путем језика уметности разумљивим на целој планети, вредно и успешно ради на спајању народа и различитих култура. За своје активности и изложбе у 1998. години Интернационални уметнички студио добио је награду РТС-а за Културни догађај године. У мају 2012. Интернационлани уметнички студио „Радован Трнавац Мића“ добио је захвалницу Амбасаде Белорусије за активну сарадњу и представљање савремене белоруске уметности у Србији и успостављање међуљудских односа међу добрим народима широм света, посредством уметности. Новембра 2015. Студио је од Културно-просветне заједнице Србије добио Повељу за изузетан допринос развоју ликовног стваралаштва и културе.
На колективној изложби у Павиљону Тврђава својим радовима представљени су Стивен Кернер (САД), Анатолиј Гајдамака (Украјина), Станислав Хомичевски (Пољска), Мара Даугавиете (Русија), Лиана Мелисаратоу (Грчка), Петрос Каристинос (Грћка), Армандо Марињо (Куба), Александар Жернокљуев (Русија), Илиана Паманес (Меџицо), Николаус Хип (Немачка), Винсент Инкониглиос (САД), Сон Ча Рјонг (Јужна Кореја), Мајк Волтон (Енглеска), Вијеслав Јанаш (Пољска), Едгар Кано Лопез (Мексико), Малгоржата Черник (Пољска), Риуићи Јахаги (Јапан), Виктор Тихонов (Белорусија), Сетенај Озбек (Турска), Селина Нумина (Аустралија), Натали МекКарти (Аустралија), Ендру Дандени Нлангвини (Јужноафричка Република), Мандла Годфри Мађадибоду (Јужноафричка Република), Херардо Варгас Фриас (Мексико), и Сабрина Сабег (Француска).
Изложба ће бити отворена месец дана.
















октобар 2018
Урош Тошковић, Црна Гора
ТОШКОВИЋЕВ АУТЕНТИЧАН УМЕТНИЧКИ ИСКАЗ ПОСЛЕ ДВЕ И ПО ДЕЦЕНИЈЕ ПРЕД ВАЉЕВСКОМ ПУБЛИКОМ
Изложба „Урош Тошковић – Цртежи, слике и објекат” свечано је отворена у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића” у четвртак, 25. октобра, у 19 часова, пред многобројном публиком, која је после две и по деценије поново имала прилику да у Ваљеву види дела једног од највећих и најпознатијих црногорских уметника, а према мишљењу европских ликовних критичара и једног од најбољих цртача данашњице.
Изложено је 28 радова, који су настали у периоду од 1950. до 2014. године, међу којима су цртежи и слике различитих формата, рађени различитим техникама на платну, папиру и картону, као и један објекат рађен од дрвета. Цела поставка власништво је и део богатог фонда колекционара, галеристе и публицисте Момчила Моше Тодоровића, директора издавачке куће и уметничке галерије „Радионица душе“ и власника Модерне галерије Књажевац, захваљујући којем је ова значајна и необична изложба отворена у галерији Интернационланог уметничког студија у Ваљеву.
Изложбу је отворио Њ. Е. амбасадор Црне Горе у Србији господин Бранислав Мићуновић, који није крио задовољство што је се налази у Ваљеву и у галерији Интернационалног уметничког студија, за коју има респект гледајући програм који галерија заговара, прави и реализује. Како је рекао, велики је „фан” Уроша Тошковића из много разлога, који се могу дуго набрајати. Нико му се не чуди и он се лично никоме не чуди што је одушевљен Тошковићевом персоном, јер, према његовим речима, нико није као Урош Тошковић.
„На изложби смо једног знаменитог црногорског и светског сликара, који потиче из Црне Горе, а Црну Гору многи зову земљом сликара, па је Урош Тошковић један од најмоћнијих сликара те земље, кога као што знамо сврставају у јако мали број највећих цртача данашњице. Стојимо пред његовим сликама које су у фонду Момчила Моше Тодоровића, што је још један доказ да његов фонд уметничких дела Уроша Тошковића није ни мали, ни наиван, без обзира што је Црној Гори, односно граду Бару, поклонио 70 Тошковићевих радова. Ја бих у некој прилици предложио да и ти радови дођу у Ваљево, поготову што ми је председник Скупштине града Ваљева господин Милорад Илић рекао једну дивну и занимљиву информацију да је Урош Тошковић једини црногорски уметник који је излагао у обе ваљевске галерије – 1994. године у Модерној галерији и сада у Интернационалном уметничком студију”, рекао је отварајући Тошковићеву изложбу црногорски амабасадор у Србији господин Бранислав Мићуновић и истакао да је ова изложба једна додатна спрега добрим, дивним и красним односима између Црне Горе и Србије.
Говорећи о Урошу Тошковићу као свом вишедеценијском пријатељу, господин Момчило Моша Тодоровић препричао је неколико анегдота везаних за самог аутора изложбе, који своја дела потписује са светски чувеним „Tochkowitch”.
„Урош Тошковић је чудак и особењак, који је са 12 година био у логору и то је утицало на његов даљи живот и развој његове уметности. Важи за једног од наших највећних сликара, не само Црне Горе, већ по мишљењу критике и Европе, па и света. Бата Михајловић ми је причао да је Пикасо хтео да купи један од његових цртежа, али му је Тошковић одговорио – „скуп сам ја за тебе”. Такође, чувени сликар Дадо Ђурић знао је за себе да каже да је „нула” у поређењу са тим какав је сликар Тошковић. Када се помене име Уроша Тошковића сви сликари стају мирно. Реч је о великом уметнику који говори неколико језика, који је становао по неким кућицама у Бару. Ја сам граду Бару поклонио 70 његових слика, и захваљујући тој донацији Урош је добио стан у Подгорици. Урошево сликарство не треба тумачити, у њему треба уживати. Овом изложбом Ваљевцима пружамо један аутентичан осећај кроз Тошковићев аутентичан уметнички исказ”, казао је колекцинар, галериста и публициста Момчило Моша Тодоровић, у чијем су власништву сва дела која чине поставку у Интернациналном уметничком студију.
У уметничком делу програма на свечаности отварањаизложбе наступили су тенор Марко Томић у гитарској пратњи Синише Недића, ученика IV године Ваљевске гимназије, и Ђорђе Гњато, ученик II разреда Музичке школе „Живорад Грбић”, одсек гитара, у класи професора Милоша Поповића.



























август 2018
Ангел Гавровски, Македонија
У оквиру програма градске манифестације „Тешњарске вечери“, 8. августа 20 часова, у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ свечано је отварена самостална изложба слика „Балкански пејзажи“ познатог и признатог македонског уметника и академика Ангела Гавровског.
Поставка “Балкански пејзажи” броји 33 дела рађена техником уље на платну и уље на картону, која су настала у периоду од 1996. године до данас. Те радове Гавровски је већином насликао током својих бројних боравака у Србији, у околини Рибарске Бање и Липовца, близу Алексинца, где је дугогодишњи учесник ликовних колонија.
На изложеним сликама овог седамдесетшестогодишњег академског сликара Ангела Гавровског преовлађују пејзажи, пролећни и јесењи мотиви. На његовимм радовима се јасно види да је истински љубитељ и поштовалац природе. У свом обраћању бројним посетиоцима на свечаности отварања није крио да је одушевљен ваљевским крајем.
„Зеленило вашег краја ми се јако допада и паше ми. У Македонији преовлађују окер и црвенкасте боје, јер је код нас мало сушније подручје. Бранковина, као родно место Десанке Максимовић оставило је посебан утисак на мене. Цео тај крај је натакнута природа и желео бих, ако Бог да, да то у будућности и насликам“, истакао је Ангел Гавровски. Он се захвалио свима који су дошли на отварање изложбе и на тај начин му указали почаст као уметнику и човеку, и изразио наду да ће се са том истом ваљевском публиком поново ускоро срести.
У име Града Ваљева обратио се Дејан Богојевић, члан Градског већа задуженог за питања културе, оценивши изложбу Гавровског као изузетно добру ликовну изложбу у оквиру 32. Тешњарских вечери
„Тешњарске вечери ове године, као и претходних година, имају низ значајних и занимљивих програма различитог карактера, а ликовне изложбе, посебно ова вечерас, спадају у нешто што је драгоцено“, нагласио је Богојевић.
У музичком делу програма отварања изложбе наступили су професори Андријана Божић – клавир и Павле Чанић – виолина. Овај професорски дуо одсвирао је нумере „Сонг фром а Сецрет Гарден”, норвешког композитора Ролфа Ловланда и „Чардаш“, италијанског композитора Виториа Монта.





























јун 2018
Изложба графике, двадесет уметника из десет земаља
У Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ у среду, 20. јуна, отворена је Изложба графике, на којој своје радове излаже 20 уметника из 10 земаља. На овој групној међународној изложби, коју је Студију привремено уступила нишка Галерије савремене ликовне уметност, публика може да види графике уметника из САД, Канаде, Јапана, Велике Британије, Француске, Белгије, Швајцарске, Данске, Мађарске и Бугарске, који су претходних година били гости надалеко познате Ликовне колоније „Сићево“, коју је 1905. године основала наша чувена сликарака Надежда Петровић, као и сићевачке Графичке радионице.
Изложбу је отворила историчарка ументости и директорка нишке Галерије савремене ликовне уметности Емилија Билић, која је нагласила да се овом поставком, која броји 30 графика, представљају ретко излагани радови учесника сићевачке Ликовне колоније и Графичке радионице.
„Позив за сарадњу са Интерационланим уметничким студијом добили смо пре две године када је господин Радован Трнавац Мића био један од учесника Ликовне колоније у Сићеву и јако ме радује ова изложба која се десила и све оно што ће се дешавати на пољу наше пословне сарадње са Студијом. Ми смо се потрудили да се представимо на најбољи могући начин иако ова поставка представља само скроман део нашег итекако богатог фонда који броји око 1600 инвентарних јединица. Договорили смо се да у будућности наставимо са обостраним представљањем дела из колекција и наше галерије у Нишу и ваше галерије Интернационалног уметничког студија“, рекла је Емилија Билић.
Како је договорено, већ до краја године у Нишу ће бити отворена групна изложба уметника из свих крајева света који су били гости Интернационланог уметничког студија у протекле две деценије и који су своја дела оставили на поклон значајној колекцији савременог интернационланог ликовног стваралаштва коју студио поседује.
У музичком делу програма наступио је дуо флаута у саставу ученице ИИ године Средње музичке школе Марије Исидоровић и њене професорке Мине Радић. Потом је песник Љуба Пјевчевич са публиком поделио своју песму посвећену Надежди Петровић, великој уметници и великој жени, која је оставила неизбрисив траг у сликарству и у српској историји и која је давне 1905. године својом упорношћу и несебичним залагањем успела да организује прву Југословенску уметничку колонију у селу Сићеву у близини Ниша. Сићевчка колонија успела је да опстане више од века и постане својеврстан међународни арт хепенинг.
Изложба графике у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ у Ваљеву биће отворена месец дана.

























мај 2018
Ноћ музеја 2018
Поред изложбе из богате поклон колекције под називом „Уметност шест континената“, Интернационални уметнички студио „Радован Трнавац Мића“ приредио је у суботу, 19. маја, у оквиру манифестације „Ноћ музеја“ и концерт „Слобода звуком“, који је заказан за 21 сат.
На концерту су наступали тенор Марко Томић, Зоран Сиришки-гитара и Никола Савић-контрабас и овај трио je извеo програм тзв. популарне класике. У оквиру њиховог музичког представљања за „Ноћ музеја“, публика je, између осталог, могла да чује арију из опере „L`arlesiana“, као и наполитанске и руске песме. Гости њиховог концерта у Интернационалном уметничком студију били су хор „Vacapella“ и пијанисткиња Теодора Рафаиловић, ученица IV годинe Средње музичке школе „Живорад Грбић“ у класи професора Ивана Рабасовића.
У поставци „Уметност шест континенета“ која ће красити зидове Галерије у „Ноћи музеја“ и наредних месец дана, публика ће моћи да види слике, скулптуре и инсталације уметника из Аустралије, Сједињених Америчких Држава, Јужноафричке републике, Венецуеле, Мексика, Кубе, Јапана, Јужне Кореје, Грчке, Енглеске, Француске и Црне Горе.
















април 2018
Миодраг Мића Поповић
У среду, 18. априла 2018. године у 19 часова, у Интернационалном уметничком студију „Радован Трнавац Мића“ у Ваљеву, је отворена изложба слика и цртежа академика Миодрага Миће Поповића, једног од најзначајнијих и најинтригантнијих уметника XX века у Србији.
Пред публиком се нашло 16 слика рађених уљем на платну или комбинованом техником и два цртежа, насталих у периоду од 1936. до 1989. године. Ту је и портрет нашег славног уметника који је насликала његова супруга, сликарка, Вера Божичковић Поповић. Изложена дела представљају ретроспективу Мићиног целокупног уметничког деловања и стварања, од поетског интимизма и грађанског реализма, преко експресионизма до стила инспирсаног нашим средњовековним фрескама и фолклором, енформела, да би се 70-тих година двадесетог века поново вратио реализму реко фигуралног сликарства и мртве природе. Хронолошки прва слика „Чукундедина кућа у Лозници“ настала је када је Мића имао само тринаест година и не припада периоду његовог професионалног бављења сликарством, али је важна јер показује његов велики уметнички таленат.


























март 2018
Дечја уметност 2018
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ПУБЛИКЕ ЗА СТВАРАЛАШТВО НАЈМЛАЂИХ
У склопу прославе Дана Града, синоћ је у Интернаионалном уметничком студију отворена изложба „Дечја уметност“. На овој групној изложба представљени су селектовани радови ученика свих градских основних школа од V до VIII разреда, које су одабрали њихови професори ликовне културе. Поставка броји 43 дечја рада, при чему је из сваке школе изложено по 6 радова, изузев ОШ „Нада Пурић“ која се представила са 7 цртежа, јер је у изложбу укључен и рад Одељења ученика са посебним потребама ове школе.
Пред ђацима основцима била је слободна тема, као и техника по избору, тако да ову изложбу, која промовише даровите ученике нашег града, одликују радови различитих предмета интересовања, идеја и запажања, са израженим јаким и веселим бојама, баш каква је и дечја машта.
Директорка Интернационалног уметничког студија Мирјана Војић прогласила је најуспешније ауторе, доделила им дипломе и уручила награде које је обезбедило предузеће „Босис“. Жири у саставу професора ликовне културе: Добрила Марковић, Жељко Виторовић, Мирјана Лукић, Тамара Пантић, Милица Пантић и Драган Мандић, гласао је за своје фаворите и одабрао 4 најуспешнија излагача који су имали исти број гласова.
Најуспешнијим ауторима овогодишње изложбе „Дечја уметност“ проглашени су Милица Гајић (8-1, ОШ „Десанка Максимовић“), Јана Тоскић, 7-1 (ОШ „Нада Пурић“), Тијана Тодорчевић (7-3, ОШ „Нада Пурић“) и Анастасија Јовић (6-4, ОШ „Милован Глишић“). Интернационални уметнички студио одлучио је да специјалну награду додели и ученицима одељења са посебним потребама ОШ „Нада Пурић“ за њихов рад „Ватромет“.
Обраћајући се у име Града, члан Градског већа задужен за питања културе Дејан Богојевић рекао је да ово јако значајна изложба и најлепши сегмент програма овогодишње прославе Дана Града, јер у оквиру „Дечје уметности“ имамо комплетну подршку стваралаштву најмлађих, али и подстрек за њихов даљи рад.
Интернационални уметнички студио наставиће да кроз „Дечју уметност“ промовише младе будуће уметнике и пружи им велику подршку да и даље наставе да сликају и стварају, јер стварати уметност и уживати у њој изузетно важно је за развој целокупне личности сваког детета. Стварајући уметност, деца између осталог граде самопоштовање, јер имају прилику да искажу шта мисле и осећају.
У склопу музичког дела програма свечаног отварања изложбе „Дечја уметност“ наступили су Гудачки оркестар Основне музичке школе „Живорад Грбић”, у клавирској пратњи Тијане Маџаревић, под диригентском палицом мр Снежане Стевановић и квартет флаута „Коло“ који ради под руководством професорке Слободанке Васиљевић Љујић.
Изложба ће бити отворена до 14. априла 2018. године.































